ՀՀ ԱԺ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը ապրիլի 22-ի նիստում, Հակոբ Հակոբյանի նախագահությամբ, որոշեց մինչեւ 15, 30 եւ 90 օրերով հետաձգել 8 օրինագծերի քննարկումը:
Առաջին ընթերցումով ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Արտեմ Ասատրյանը հանձնաժողովի անդամներին ներկայացրեց «Պետական նպաստների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», «Հայաստանի փրկարար ծառայության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» եւ «ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը: Նշվեց, որ փոփոխություններով առաջարկվում է լուծել պետական նպաստների նշանակման  եւ վճարման իրավակիրառական պրակտիկայում առաջացած որոշակի խնդիրներ, հստակեցնել գործող մեխանիզմները եւ մեծացնել ընտանեկան նպաստի հասցեականությունը:
Հանձնաժողովը որոշեց քննարկված օրենդրական փաթեթը դրական եզրակացությամբ ընդգրկել ԱԺ նստաշրջանի եւ առաջիկա քառօրյա նիստերի օրակարգերի նախագծերում:
Հանձնաժողովն առաջին ընթերցումով քննարկեց ՀՀ կառավարության կողմից օրենսդրական նախաձեռնության կարգով ներկայացված «ՀՀ  աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «ՀՀ վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ  օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Աշխատանքի պետական տեսչության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» եւ «Աշխատանքի վարձատրության մասին» ՀՀ օրենքն ուժը կորցրած ճանաչելու մասին» օրենսդրական փաթեթը:  ՀՀ  աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Արայիկ Պետրոսյանը նշեց, որ առաջարկվող փոփոխություններով  եւ լրացումներով նախատեսվում է պարզեցնել եւ հստակեցնել աշխատանքային հարաբերությունների ծագման, կարգավորման մեխանիզմները եւ դրանք համապատասխանեցնել ՀՀ Սահմանադրությամբ, միջազգային պայմանագրերով, ՄԱԿ-ի կոնվենցիաներով ամրագրված դրույթներին:
Հանձնաժողովը որոշեց քննարկված օրենդրական փաթեթը դրական եզրակացությամբ ընդգրկել ԱԺ առաջիկա քառօրյա նիստերի օրակարգի նախագծում, բացառությամբ «ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» նախագծի 4-րդ հոդվածով նախատեսված` բանավոր պայմանագրի ինստիտուտի մասին, 8-րդ հոդվածով նախատեսված` աշխատողների ժողովի /համաժողովի/ կողմից ընտրված մարմինների մասին եւ 39-րդ հոդվածով նախատեսված` աշխատողների կենսաթոշակային տարիքը լրանալու պատճառով գործատուի նախաձեռնությամբ աշխատանքային պայմանագրի լուծման հետ կապված դրույթների:  Առաջարկվեց նշված դրույթների հստակեցման համար կազմակերպել աշխատանքային քննարկումներ  եւ դրանք համապատասխանեցնել ստորագրված կոնվենցիաներին ու համապատասխան իրավասու մարմինների կայացրած որոշումների կապակցությամբ ստացված պարզաբանումներին:

22 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по социальным вопросам под председательством А.Акопяна  решено было отложить на 15, 30 и 90 дней обсуждение 8 законопроектов.
В первом чтении заместитель министра труда и социальных вопросов РА А.Асатрян представил законодательный пакет о внесении изменений и дополнений в законы “О государственных пособиях”, “О спасательной службе Армении” и в Трудовой кодекс РА, призванный разрешить проблемы, возникшие в правовой практике назначения и выплаты госпособий, уточнить действующие механизмы и расширить адресность семейного пособия.
Комиссия решила с положительным заключением включить обсуждавшийся законодательный пакет в проекты повесток дня сессии и предстоящих четырехдневных заседаний НС.
Комиссия в первом чтении обсудила также законодательный пакет о внесении изменений и дополнений в Трудовой кодекс РА, Кодекс РА об административных правонарушениях, законы РА “О госинспекции по труду” и “Об оплате труда”. Заместитель министра труда и социальных вопросов РА А.Петросян отметил, что предлагаемыми поправками намечается прояснение и уточнение происхождения, урегулирования механизмов трудовых отношений и приведения их в соответствие с положениями, закрепленными Конституцией РА, международными договорами, конвенциями ООН.
Комиссия решила с положительным заключением включить обсуждавшийся законодательный пакет в проект повестки дня предстоящих четырехдневных заседаний НС, за исключением некоторых положений проекта, предусматривающих поправки в статьи 4, 8 и 39 Трудового кодекса РА. Предложено для уточнения указанных положений организовать рабочие обсуждения и гармонизировать их с подписанными конвенциями и решениями соответствующих компетентных органов.